listopada 05, 2019

10 PRZYKAZAŃ INTROWERTYKA

Czy zastanawialiście się kiedyś, kim jest introwertyk? Albo może raczej, czym jest osobowość introwertyczna? Jeżeli nie, to odpowiedzcie sobie teraz na jedno pytanie - lubisz imprezy? 
A. tak, chętnie na nie chodzę, lubię poznawać nowe osoby, 
B. od czasu do czasu, tylko w gronie najbliższych, 
C. impreza.. nie, to nie dla mnie.
Jeżeli wybraliście B lub C to macie zadatki na bycie introwertykiem. Jednak, aby to stwierdzić, to należałoby wykonać specjalne testy (np. ten: test - czy jesteś introwertykiem lub ten quiz.me - test: ekstrawertyk czy introwertyk). Sami robiąc takie testy (chodzi mi o testy psychologiczne) musicie wiedzieć, że oprócz introwertyka jest także osobowość ekstrawertyczna i ambiwalentna. Krótko pisząc, ekstrawertyk to ktoś całkowicie odmienny od introwertyka - są jak woda i ogień, a osoba ambiwalentna ma osobowość pomiędzy, czyli trochę z esktra-, a trochę z introwertyka.

TO KIM JEST TEN INTROWERTYK?
W literaturze z dziedziny psychologii można znaleźć wiele informacji na temat cech osobowości, można też zrobić wiele testów. Stereotypowo mówi się, że introwertyk jest osobą nieśmiałą i samotną. Jest to oczywiście jeden wielki mit, choć są zapewne takie przypadki. Introwertyk nie jest kimś, kto jest zamknięty w sobie i siedzi w jednym pomieszczeniu cały dzień, jest to błędne myślenie. Introwertykiem jest osoba, która jest dobrym słuchaczem, nierzadko też dobrym pracownikiem czy oddanych przyjacielem/partnerem. Introwertyk lepiej odnajdzie się w słuchaniu innych, niż w byciu mówcą. Nie lubi być za długo w centrum uwagi. 
Często też mówi się, że introwertyk jest dobrym obserwatorem, analitykiem, ponieważ zanim uzewnętrzni się ze swoimi emocjami lubi sytuację przeanalizować, przemyśleć, a z natury też nie ufa wszystkim dookoła. Z tego także wynika, że introwertykiem będzie też raczej osoba spokojna, stonowana, ugodowa, a nie wybuchowa.

Czy dla kogoś taki opis brzmi może znajomo? Ja muszę przyznać, że mam osobowość ambiwalentną, ale bardziej skierowaną w kierunku introwertycznym. Bliżej mi do ciszy, w dodatku jestem z natury spokojna i zrównoważona. Do wielu rzeczy podchodzę z dystansem, dopóki nie rozeznam całej sytuacji po swojemu. Jesień bywa dla mnie czasem na głębszą analizę początku roku, przez co właśnie wpadłam na taki pomysł wpisu na blogu.

Poniżej chciałabym Wam przedstawić 10 przykazań introwertyka, oczywiście z przymrużeniem oka! Przy okazji chciałabym wiedzieć, czy zgadzacie się z poniższymi punktami, a może coś byście zmienili lub dodali od siebie.1. CISZA TO MÓJ PRZYJACIEL I TERAPEUTA
Cisza, chwilowa samotność regeneruje mnie, dodaje mi sił. Po chwili spędzonej z samą sobą jestem w stanie góry przenosić, wzbijać się na wyżyny swojej kreatywności i tworzyć niesamowite dzieła. Po całym dniu pracy lubię położyć się na krótką drzemkę, poczytać książkę w domowym zaciszu i zaszyć się w łóżku z kubkiem gorącej herbaty.

2. MAŁO MÓWIĘ, ALE DUŻO MYŚLĘ
Być może uważasz, że nie mam swojego zdania, mało mówię i rzadko się odzywam, ale gdybyś zajrzał mi teraz do głowy, zobaczyłbyś miliony myśli, obrazów, dźwięków. Może nie jesteś w stanie sobie tego wyobrazić, ale potrafię myśleć o wielu rzeczach na raz, mam bogatą wyobraźnię, przez co potrafię stworzyć swój własny świat i nie boję się być sama ze sobą.


3. WYBIERAM SMS, A NIE ROZMOWĘ
Uwielbiam pisać, pisać i jeszcze raz pisać! Pisanie mam we krwi, przelewanie myśli na papier lub ekran swojego telefonu. Czuję się w tym jak ryba w wodzie, dlatego zawsze podziwiam osoby, które chętnie sięgają po swój telefon i wybierają opcję "słowną". Gdy mam do wyboru wysłać sms-a z informacją lub przekazać ją słownie wybierając numer telefonu, zawsze wybiorę to pierwsze.

4. KOCHAM INTERNET - ZA TO ŻE JEST CICHY
Internet uwielbiam za to, że jest cichy i w spokoju mogę poznać innych ludzi. Dzieje się to głównie dlatego, że na początku mogę ich poobserwować i nie zostać zdemaskowaną. Bo przecież na żywo, gdybym kogoś obserwowała jawnie, pomyślałby że jestem co najmniej dziwna. W Internecie mogę wszystko - czytać książki, słuchać piosenek, rozmawiać z ludźmi. Cud świata!


5. TŁUM I HAŁAS MĘCZĄ MNIE
Najbardziej nie lubię dworców PKP. Jest na nich zawsze głośno i tłoczno, co mnie bardzo przytłacza i czuję, że moja energia ze mnie ulatuje. Sama nie wiem nawet dokąd, bo wtedy pewnie bym za tą moją energią podążała. Dlatego w chwili gdy opuszczam głośny i zatłoczony dworzec, czuję się jakby cały ciężar spadł mi z ramion.

6. LUDZIE MÓWIĄ, ŻE JESTEM NIEŚMIAŁY/-A Z NATURY
Często tak się zdarza, choć nie uważam że nieśmiałość jest ściśle połączona z osobowością introwertyka. Kiedyś byłam nieśmiała, teraz się z tego "wyleczyłam". Myślę, że nieśmiałość jest związana bardziej z poziomem pewności siebie oraz akceptacją własnego "ja". Stereotypowe myślenie wielu osób może mieć błędny obraz sytuacji. Ten punkt jest dziwny, ale potrzebny.


7. SZANUJĘ EMOCJE INNYCH LUDZI
Rozumiem, że niektórzy potrzebują świecić i brylować wśród ludzi. Rozumiem też, że niektórzy mają silną potrzebę mówienia, wygadania się, pokazania światu, że "SĄ" - tu i teraz. Rozumiem to i szanuję, akceptuję i chętnie obserwuję.

8. PLANUJĘ, PLANUJĘ, PLANUJĘ
Plany, plany i jeszcze raz plany. Lubię planować, czasami pokuszę się na jakiś spontan. Jednak zazwyczaj działam zgodnie z tym, co sobie ustaliłam, zaplanowałam, zapisałam. Wywiązuję się z obietnic i nie marnuję czasu - swojego i innych.


9. NA ZAUFANIE PRZYJDZIE CZAS, NAJPIERW CIĘ POOBSERWUJĘ
Potrzebuję czasu, aby Ci zaufać i nawiązać głębszą znajomość, bo wiesz... na powierzchowne znajomości nie mam ochoty ani czasu. Zanim wprowadzę Cię do swojego świata, muszę sprawdzić że jesteś tego wart. Jestem zdania, że lepiej mieć 5 przyjaciół, niż 50 znajomych, dlatego zanim przejdziesz do mojego VIP-owskiego kręgu, musisz przejść kilka testów.

10. UWAŻAJ, BO CIĘ SŁUCHAM
Zapamiętuję wiele słów, sytuacji, zdarzeń i nie zawaham się wykorzystać ich w przyszłości, haha! "A pamiętasz, co mówiłaś 2 lata temu? Ja pamiętam i mogę Ci to powtórzyć" - jestem zdolna do takich zdań. Dlatego uważaj, bo Cię słucham. Słucham Cię nazbyt uważnie. Jjestem dobrym słuchaczem. Jestem też osobą lojalną, dlatego jeżeli potrzebujesz się zwierzyć to wal śmiało, mam swoje zasady i Cię nie zdradzę.

A teraz jeśli pozwolisz... idę introwertykować! 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Tak Po Prostu , Blogger