Przejdź do głównej zawartości

NIE PRZEGAP!

Najlepsze ujęcia czerwca!

Czyżby nowa seria??? 😱

Wróżby andrzejkowe

Grafika Google

Hej :) 

Wiem, że ostatni post pojawił się wczoraj, ale postanowiłam dziś dodać kolejny, ponieważ już niedługo są... Andrzejki! Niektóre osoby świętują w ten dzień, inni wolą zaszyć się we własnym kącie i zająć się swoimi sprawami. Jak byłam młodsza, chętnie robiłam wróżby andrzejkowe. Co ja co, zabawa przy tym jest świetna. W tym roku nie obchodzę hucznie Andrzejek, nigdzie się nie wybieram, ale za to nie przegapię okazji do zabawy wśród najbliższych. Poniżej znajdziecie ciekawostki na temat Andrzejek oraz kilka pomysłów na spędzenie tego wieczoru.

Andrzejki, a raczej wróżby andrzejkowe są popularne od wielu, wielu lat w całej Europie. Skąd w ogóle wzięło się to święto? Święty Andrzej był patronem miłości i zamążpójścia. Andrzejki są świetną okazją dla osób samotnych (ale nie tylko!), które marzą o poznaniu swojej miłośnej przyszłości. Dawniej, w tą magiczną noc andrzejkową panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich przyszły towarzysz życia. W Internecie można znaleźć wiele wróżb andrzejkowych, takich jak lanie wosku, wróżba ze skórką jabłka, butami u progu, imionami płci przeciwnej wkładanymi pod poduszkę, itp. 

Grafika Google
WRÓŻBA - LANIE WOSKU
Wróżba z wosku dotyczy miłości i szczęścia w następnym roku. Do niej potrzebujemy wosk oraz klucz. Użycie klucza sprawia, że wróżba staje się mocniejsza. Klucz jest bowiem symbolem tajemnicy i płodności. Rozgrzany wosk przelewamy przez dziurkę od klucza do miski/wanny/jakiegoś naczynia z zimną wodą. Czekamy aż wszystko zastygnie. Następnie wystarczy spojrzeć na cień rzucany przez naszą "woskową rzeźbę". Z jej kształtu możemy odczytać wygląd przyszłego partnera, jego zawód, kraj pochodzenia.. Wszystko zależy od naszej wyobraźni. Zdecydowanie jest to najpopularniejsza wróżba andrzejkowa.

Grafika Google
WRÓŻBA - PRZESTAWIANIE BUTÓW
Druga bardzo popularna zabawa na andrzejkowy wieczór. Każda panna, która chce poznać czas wyjścia za mąż powinna zdjąć but z lewej nogi. Buty należy kolejno ustawiać, jeden za drugim, tak aby się dotykały. Buty zaczynamy układać od najdalszego miejsca w domu w kierunku drzwi wyjściowych. Pierwszy but powinna ustawić osoba, która nie bierze udziału w zabawie. Teraz należy przestawiać buty - czyli but, który był na samym końcu wędruje na sam przód i analogicznie kontynuować, aż do momentu gdy dojdziemy do drzwi wyjściowych. Właścicielka buta, który jako pierwszy dotknie progu drzwi wyjdzie za mąż wcześniej od pozostałych uczestniczek wróżby.

Grafika Google
WRÓŻBA - RZUCANIE BUTAMI
Ho ho ho! Najpierw układamy a potem rzucamy? Tak, jak kto woli, kolejność dowolna. Kolejną wróżbą, mniej znaną (ja o niej nie wiedziałam), jest rzucanie butami. Należy zdjąć but z lewej nogi (ta nieszczęsna lewa noga... wszyscy się jej czepili), odwrócić się w kierunku przeciwnym do drzwi i rzucić but za siebie. Jeżeli będzie on skierowany w kierunku drzwi oznacza to, że wyjdziemy za mąż :)

Grafika Google - ale takimi butami to bym nie rzuciła :)
WRÓŻBA - ANDRZEJKOWE SERCE I SZPILKI
Nie. To nie jest wróżba o powyższych butach. Wiem, wiem... mi też się spodobały. Ale wracając do wróżby. Do niej potrzebujemy serce z papieru, a na nim wypisane imiona płci przeciwnej. No i oczywiście potrzebujemy także szpilkę. Odwracamy serce tak, abyśmy nie widzieli imion i staramy się przekłuć je. Imię, które przekłujemy będzie nosił nasz przyszły wybranek serca, innymi słowy towarzysz do gier i zabaw na późniejsze lata.

Grafika Google
WRÓŻBA - SKÓRKA JABŁKA
Jabłko zazwyczaj kojarzy mi się z mnóstwem witamin oraz z tym, że nie powinno go zabraknąć podczas dnia. No i teraz oczywiście nie powinno go zabraknąć w Andrzejki, ponieważ do tej wróżby potrzebujemy właśnie jabłuszka. Wystarczy obrać jabłko, starając się aby obierana skórka była w jednym kawałku (taka długa). Skórkę rzucamy za siebie. Następnie próbujemy odczytać inicjały ukochanej osoby, które ułożyły się ze skórek na podłodze.

Grafika Google
Grafika Google

WRÓŻBA - RZUCANIE KARTECZKAMI
O tej też nie słyszałam, ale wydaje się być ciekawa. Na karteczkach wypisujemy imiona potencjalnych kandydatów na męża. Potem rzucamy je wszystkie jednocześnie za siebie. Ta, która upadła najbliżej nas ma zapisane imię naszego przyszłego partnera życiowego. Nie ma to jak narobić bałaganu, żeby zaraz to sprzątać, a co!

WRÓŻBA - LOSOWANIE KARTECZKI
Skoro już zeszliśmy na dobre z tematu butów i szpilek, czas na temat karteczek. Kolejna wróżba polega na tym, aby wypisać na karteczkach imiona kandydatów, a następnie zwinąć je w ruloniki. Takie zwinięte karteczki wkładamy na noc pod poduszkę. Rano, zaraz po obudzeniu losujemy jedną z nich. Imię z wylosowanego rulonika będzie nosił nasz przyszły wybranek serca.

Grafika We Heart It
WRÓŻBA - SNY
Przy tej wróżbie nie narobimy na szczęście bałaganu i jest nie groźna dla naszego zdrowia. Jednak do tej wróżby należy się odpowiednio przygotować. Przed pójściem spać należy zmówić pacierz 7 razy, a następnie 3 razy wypowiedzieć słowa: "Święty Andrzeju, Mój Dobrodzieju, Kto ma moim być, Niech mi poda pić". Osoba, która poda nam pić we śnie będzie osobą, z którą spędzimy resztę swojego życia, na dobre i na złe.

Grafika Google
WRÓŻBA - GDZIE POZNASZ SWOJEGO MĘŻA?
Do tej wróżby potrzebujemy talię kart klasycznych - od 7 do asa. Po przetasowaniu zadajemy w myślach konkretne pytanie i wyciągamy losowo jedną kartę z talii. Odpowiedź odczytujemy według:

 • kier:
as - w twoim domu
król - u niego w domu
dama - u krewnych
walet - w tramwaju/autobusie
10 - na weselu
9 - w dyskotece
8 - na wakacjach
7 - na koncercie

 • karo:
as - przez Internet
król - u sąsiadów
dama - na wycieczce
walet - na uczelni
10 - w biurze matrymonialnym
9 - na wsi
8 - w supermarkecie
7 - w pubie/kawiarni • trefl:
as - w lesie
król - w kościele
dama - w towarzystwie
walet - na uczelni
10 - w fitness klubie
9 - w kinie
8 - w szpitalu
7 - na schodach/w windzie

 • pik:
as - w urzędzie
król - w pracy
dama - w teatrze
walet - u obcych
10 - nad wodą
9 - w pociągu
8 - w górach
7 - w innym mieście

Grafika We Heart It
A Wy jak obchodzicie Andrzejki? Czy wcale nie obchodzicie? Komentarze

 1. Uwielbiam Andrzejki ♥ to taka świetna zabawa ♥
  Gdzie poznasz mojego męża :O tego nigdy nie robiłam :OO trzeba to zmienić :))
  Mój Blog

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha tak trzeba to zmienić i wypróbować :D

   Usuń
 2. Nie obchodzicie. ;) Ale pamiętam, jak w liceum były zawsze zabawy na andrzejki i obowiązkowe lanie wosku. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ostatni raz Andrzejki obchodziłam jakiś czas temu, ale pamiętam, że to była dobra zabawa :)

   Usuń
 3. Nie obchodzę już Andrzejek od dawna. Ale pamiętam w gimnazjum klasowe zabawy, akurat jedną z nich było losowanie karteczek z imieniem przyszłego wybranka ;) Akurat wylosowałam imię Dawid i obecnie właśnie z moim Dawidem jestem od trzech lat :) Być może przypadek, ale miło mi się wspomina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to faktycznie fajnie Ci tamta wróżba wyszła :D I że zostawiłaś na pamiątkę tamto :)

   Usuń
 4. O kiedyś się w to bawiłam, teraz już... od dawna nie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam większość z tych wróżb :) Ostatnio sama robiłam takie parę ładnych lat temu. Czasami żałuję, że już się tak nie bawimy, bo było przy tym sporo śmiechu i radości.
  Teraz to nawet nie wiem czy gdziekolwiek pójdę na Andrzejki, jakoś już nie czuję tej magii, która towarzyszyła temu świętu gdy byłam w Gimnazjum ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wierzę w magię i wróżbiarstwo, myslę że to fajny sposób jeśli ktoś chce się dowiedzieć coś o swojej przyszłości, ale oczywiście wszystko z umiarem :)
  http://nazywamsiemilena.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno nie obchodziłam andrzejek, może w tym roku?

  http://veronikakarolina.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ja niestety całkiem o tym zapomniałam, bo akurat 30.11. miałam pierwszy dzień w nowej pracy ! :D

   Usuń
 8. Spadłaś mi z nieba z tym postem, akurat muszę przygotować wróżby andrzejkowe. Bardzo mi pomogłaś. :)

  Mój kawałek Internetu

  OdpowiedzUsuń
 9. Andrzejek nie obchodzę, aczkolwiek wszystkie te wróżby znam :) Pozdrawiam oraz dziękuję za odwiedziny ♥
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie powróżę sobie z mężem w andrzejkowy wieczór :) To fajna zabawa :)
  Mogłabyś kliknąć w linki w poście TUTAJ ? Dzięki <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Większość z tych wróżb znam i bardzo lubię :) Jednak w tym roku nie obchodziłam Andrzejek ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie! UNREALIZABLE

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspólna obserwacja?
  https://przyjaciolkiniepsychopatki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Obecnie nie obchodzę Andrzejek, ale pamiętam jak w podstawówce wszyscy się tym jarali! :D
  MÓJ BLOG :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo, że raczej we wróżby nie wierzę to baaardzo bym chciała, żeby tegoroczne się sprawdziły. Pozdrawiam i zapraszam

  slavicpowerbeauty.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Szczerze muszę powiedzieć, że odkąd skończyłam podstawówkę te święto dla mnie nie istnieje. Nie wiem czy to przez brak czasu ale po prostu o nim zapominam i też nie mam z kim obchodzić.

  little-foxblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Gdy bylam mlodsza to w szkole kilka razy zorganizowali nam Andrzejki ale jak sie mozna domyslic "czterech liter to one nie urywaly". U mnie w domu sie tego nie obchodzi ale sama sie do siebie usmiechnelam bo przypomnialo mi sie jak kiedys z kolezankami regularnie rysowalysmy takie serce i pisalysmy imiona chlopakow juz sama nie pamietam jakie mi wychodzily, haha!
  W sumie takie wrozenie jak i zarazem wrozby sa mega ciekawe szczegolnie ze u wielu osob sie one spelniaja! :)

  Versjada
  Youtube

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, szkoda że u mnie się ani razu nie spełniły :D Z tego co pamiętam :D

   Usuń
 17. Ja andrzejków nie obchodzę. Kiedyś co prawda w szkole w podstawówce było jakieś wróżenie, ale to było dawno. Fajnie byłoby sobie w tym roku powróżyć. Z tych wróżb znam kilka. Pierwszy raz czytam o wróżbie gdzie poznasz swojego męża :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hah, no tak, też pierwszy raz słyszałam, a raczej czytałam o tej wróżbie "gdzie poznasz swojego męża" :D

   Usuń
 18. Dawno nie obchodziłam Adnrzejek, a przecież to tak zakorzenione w naszej kulturze święto. Może w tym roku opiję winkiem ten dzień Andrzeja i zrelaksuję się przy wróżbach. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jak byłam młodsza to rok w rok obchodziłam andrzejki. Większość tych wróżb/zabawach znam :) W tym roku bawiłam się w lokalu :)
  Mój blog - Klik

  OdpowiedzUsuń
 20. Andrzejki u nas to zazwyczaj jakaś zabawa andrzejkowe albo domowa. W wróżby dawno się nie bawiłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Cześć, chciałam Cię zaprosić na KONKURS na moim blogu!
  Do wygrania świetna nagroda! Na pewno umili Ci świąteczne wieczory, a może przyda się na prezent dla bliskiej osoby? :)

  KONKURS
  ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM  OdpowiedzUsuń
 22. Kiedyś w przebijaniu, w gimnazjum, tego serduszka wyszło mi "Łukasz" a ja traktowałam to jak głupi żart, bo żadnego Łukasza nie znałam :D Cóż, sprawdziło mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja też, gdy byłam młodsza bardzo lubiłam robić wróżby andrzejkowe! Moim ulubionym było właśnie lanie z wosku! Chociaż teraz preferuję zaszyć się w kącie, wybić ciepłą herbatę i być gdzieś tam z boku. ;) Arleta

  OdpowiedzUsuń
 24. Czytając post przypomniały mi się czasy szkolne i imprezy andrzejkowe... Święty Andrzej może i był patronem miłości, ale święto nie od tego się wywodzi. Zastanówcie się, kościół jest przeciwny wróżbom przecież... Orginalne święto to słowiańskie święto Goduna.
  PS. Wszystkie "katolickie" święta obchodzone w Polsce mają słowiańskie korzenie.

  OdpowiedzUsuń
 25. Bawiłam się w to zawsze w podstawówce :D

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Kiedyś obchodziłam Andrzejki, teraz niestety tego już nie robię, ale pamiętam, jak świetnie bawiłam się w podstawówce nakłuwając serduszka z imionami (zawsze oszukiwałam XD)
  Mój blog: Recenzje Filmów. Zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja o andrzejkach w tym roku przypomniałam sobie dopiero dzień po :D Ogólnie to ich nie obchodzę :)
  https://paulan-official-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 28. Nah, już za późno xD. Może za rok wypróbuję to ze szklanką wody we śnie... tylko ciekawe czy zadziała na mnie, wyznawcę deizmu xDD

  OdpowiedzUsuń
 29. O części wróżb dowiaduje się teraz, nie znałam niektórych wcześniej :D
  Zapraszam-Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 30. Wow, o tylu wróżbach nie słyszałam ! To z tymi karteczkami jest ciekawe ! Na pewno wypróbuję w przyszłym roku. W tym roku chciałam spróbować z woskiem, ale jakoś nie wyszło ! Świetny post !

  ns-w-zwierciadle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 31. Andrzejki niestety kiedy sięgnę myślami wstecz bardziej były obchodzone jak obecnie . Lanie wosku to była frajda , każdy pokazywał swój profil wylanego wosku i wspólnie zastanawialiśmy się co to może byś , a ile śmiechu przy tym było i zabawy .Lanie wosku i karteczki wkładane pod poduszkę były najfajniejsze. Świetny post i fajnie się go czyta , wiele ciekawych interesujących rzeczy można tu wyczytać .Jestem częstym czytelnikiem tego bloga mimo że nie posiadam swojego , ale niestety trzeba umieć tak pisać zeby trafić do czytelnika . Świetny blog!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo ciekawy artykuł i oczywiście znane, topowe wróżby :)
  A próbowaliście kiedyś coś bardziej zaawansowanego np. wróżby online??? Ja od jakiegos czasu o tym myślę, bo nigdy się nie zdecydowałam na wróżenie na serio. Co o tym myślicie?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

1. Zanim zostawisz komentarz na blogu, zapoznaj się z regulaminem - otwórz ten link w nowej karcie: Regulamin bloga | Prawa autorskie | Polityka prywatności :)

2. Zawsze staram się odwiedzić blogi osób, które pozostawią komentarz pod wpisem.

3. Odpowiadam na komentarze w weekendy - w tym okresie możecie także spodziewać się moich odwiedzin u siebie! :)

4. Nie wyrażam zgody na kopiowanie zdjęć oraz treści mojego autorstwa. Jeżeli używasz moich tekstów czy zdjęć, nie zapomnij o źródle :) - Tu: przypominam o zapoznaniu się z Regulaminem bloga.

5. Jest mi bardzo miło, gdy dodajecie swoje komentarze pod wpisami, które Was interesują. Motywujecie mnie tym, a jeżeli chcecie sprawić mi prezent - udostępnijcie wpis :)

NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANE:

💗 DIY #5 - Słoik Pozytywnych Cytatów na 2017 rok 💗

DIY #6: Słoik Pozytywnych Cytatów

"Bądź wierny swojej pasji, bo ona nigdy Ciebie nie zawiedzie, tak jak mogą zrobić to ludzie."

Jak odzyskać stracone zaufanie?

„By odbudować zaufanie, które zburzyłeś jednym ruchem , potrzebujesz dobrego materiału w maksymalnie dużych ilościach.”

MOTYWACJA NA KAŻDY DZIEŃ - moc pozytywnych cytatów

Bardzo lubię przeglądać inspiracje, które motywują, a zarazem poprawiają nastrój. Które nie budzą wspomnień czy negatywnych emocji, a uruchamiają naszą kreatywność i chęć do zmian. Odpowiednie hasło jest niczym tabliczka czekolady w pochmurny dzień.

DIY #3 - Organizer, planer, kalendarz

Heeej! Do dzisiejszego postu zainspirowała mnie wczoraj trochę Draqilka D. z bloga Draqilka D. miłość... pasja... muzyka... - od razu podaję link do postu, który mnie zainspirował do tego (klik).  Ona tam opisywała jak zrobić swój Bullet Journal - osobisty organizer, nasz własny system notatek. Zachęcam każdego ciekawskiego do przeczytania jej postu. Sama od dawna miałam w planie zrobić kalendarz, który będzie mi odpowiadał pod każdym względem. Wiadomo jak to jest z tymi, które możemy kupić. Musimy się podporządkować pewnemu systemowi, który jest tam zawarty - kalendarz, notatnik, indeks, plan lekcji dla uczniów, itp. To ostatnie jest dla mnie niestety zbędne i irytujące. Dlaczego nie robią także kalendarzy dla studentów zaocznych? Kiedy potrzebuję mieć dużo miejsca w dniach takich jak piątek, sobota, niedziela, tak naprawdę mam te dni zwężone, że nie mam miejsca na zapisanie swoich zajęć, planu dnia. Zawsze marzyłam o takim kalendarzu, który także będzie moim organizerem, w którym b…

Studia zaoczne i praca - jak to pogodzić?

"Czas zostać sławnym – czyli jak założyć i prowadzić bloga modowego"

Cześć :)
Dzisiaj przychodzę do Was z całkowicie inną tematyką, niż zazwyczaj - taka mała niespodzianka :)
Otóż ostatnio dostałam ciekawą propozycję od pewnej osoby, aby popracować razem. Moim gościem na blogu jest Kasia Sopicka, pasjonatka mody, która uwielbia dobierać ubrania i tworzyć z nich własne stylizacje.
A więc przejdźmy do rzeczy!

Dzisiejszy temat to:
Czas zostać sławnym – czyli jak założyć i prowadzić bloga modowego.
Myśli o założeniu własnego bloga modowego wracają do ciebie za każdym razem, gdy ktoś komentuje twój świetny gust i nowe, modne ubrania? Czujesz się w temacie mody jak ryba w wodzie? Na co czekasz? Czas na założenie swojego pierwszego bloga modowego!
Czy blog modowy jest właśnie dla mnie? Nie jest łatwo odpowiedzieć sobie na to pytanie, gdyż każdy z nas jest inny. Jeśli jednak jesteś osobą systematyczną, pełną pasji, zakochaną w modzie, to blog modowy jest właśnie dla ciebie. Pamiętaj o tym, że w tydzień ani dwa nie staniesz się następczynią Kasi Tusk, jednak powo…

PIERWSZY RAZ NA SIŁOWNI - czyli nie taki diabeł straszny, jak go malują

Po długim czasie zastanawiania się i pomimo tak wielu obaw w końcu to zrobiłam - poszłam na siłownię. Czy było warto? 

JAK WYPROMOWAĆ BLOGA?

Zarówno początkujący bloger, jak i ten, który ma ze sobą lata doświadczenia w prowadzeniu bloga, stale szuka sprawdzonych i skutecznych metod i technik, dzięki którym będzie mógł wypromować swoją stronę, aby wybić się z tłumu.

Pytania na aska .

Dodam tu coś, co odbiega od głównej myśli mojego bloga. Jednak komuś może się to przydać.To są moje pytania, które ja wam wymyślałam i zbierałam je w wordzie. Jakoś od końca wakacji.Jeżeli ktoś nie ma weny, to może sobie skopiować ;3 Będę co jakiś czas akutalizować te pytania o nowe :)